2016-04-13 17.44.20

Rask, enkel og billig middag en travel ukedag.

Oppskriften er til to personer, finn fram:

Blomkålsuppe:

  • 1 blomkål i mindre biter,  bruk stilken også, spar et par buketter til garnityr
  • 1/2 løk, finhakket
  • 1 terning kylling- eller grønsaksbuljong
  • 2 dl melk
  • 1/2 ts muskatnøtt
  • salt og pepper
  • 1 ss olivenolje

Laks:

  • 1 ss olivenolje
  • 300 gram laks
  • salt

Garnityr:

  • noen buketter blomkål delt opp i små buketter
  • 1 chili, i skiver uten frø
  • 1 fedd hvitløk, i tynne skiver
  • 1/2 potte persille, hakket
  • 1-2 ss olivenolje

 

Start med å sette ovnen på 180 grader. Fres løken i olivenolje til den blir blank. Tilsett blomkål, vann, buljong og melk. Kok opp å la det småkoke til blomkålen er mør. Kjør til en glatt suppe med en stavmikser og smak til med salt, pepper og muskatnøtt.

Legg laksebitene i en ildfast form, gni de inn med olivenolje og salt. Bak laksen i ovnen i 7 minutter.

Varm litt olivenolje i en panne, ha i blomkålbukettene og stek til de begynner å bli litt brune. Blomkålen skal stekes ganske hardt. Skru ned varmen og ha i hvitløk, chili og persille. La det surre videre et par minutter.

2016-04-13 17.37.58

Anrett suppen i en tallerken, legg laksebiten forsiktig i suppen sammen med de stekte blomkålene. Risle til slutt over litt olivenolje.

2016-04-13 17.42.21