De lærde strides om sausen til juleribba. Noen foretrekker sjyen fra stekinga, noen lager saus av sjyen mens ribba hviler på julaften. Jeg foretrekker å koke kraft og lage sausen i ro og mak et par dager i forveien. Men det er ingenting som stopper deg fra å ha litt av stekesjyen i den ferdige kokte sausen når du varmer den opp igjen på julaften. Fordelen med dette er at du slipper stresset med å lage den perfekte sausen på julaften. Du kan kose deg med Tre nøtter til Askepott og appetitten blir ikke ødelagt av å smake på sausen 1000 ganger. Gode forberedelser er nøkkelen til suksess. Et lite kokketriks fra meg til deg.
Oppskriften er nok til ca 1 liter saus, du trenger
Kraft:
- 500 gram svinebein eller oksebein
- 2 liter vann
- 1 ss tomatpuré
- 1 løk
- 1/2 purreløk
- 2 gulrøtter
- 1 bit selleri, eller et par stangselleri
- 2 laurbærblad
- 2 stk hel stjerneanis
- 1 ts hel nellikspiker
- 1 ts hel pepper
Sausen:
- kraften fra over
- 4 nellikspiker
- 1 stjerneanis
- 1/2 kanelstang
- 1/2 appelsin
- 1/4 ts malt allehånde eller 4 stk hel
- 3 skiver brunost
- 1 ts ripsgele eller ripssaft
- 1/2 dl fløte
Skru ovnen på 250 grader over og undervarme, legg kjøttbeina på et stekebrett og brun dem i ovnen. Ha med grønnsakene og tomatpuréen mot slutten. Brun de godt for en fin farge på sausen.
Ha beina og grønnsakene over i en gryte sammen med kaldt vann, salt og krydderne. Kok sakte opp, sku ned varmen og la det småputre i minimum 4 timer, gjerne lengre. Jeg kokte min kraft i 6 timer.
Fisk ut de største beina, hell resten over i en sil. Trykk grønnsaken ned i silen så du får med alle de gode smakene.

Ha den silte kraften tilbake i en kjele sammen med 1 halv appelsin, stjerneanis, allehånde, kanel og nellikspiker. La det småkoke til det har redusert ned 1/4 av mengden. Sil av krydderne og appelsinen.

Ha i brunostskivene, ripsgele, fløten og smak til med salt og pepper. Jevn med maisenna til ønsket tykkelse.